Developer mode enabled
  • Ķeizara rēta – ko drīkst un ko ne?

    Mans Mazais
    Tīna Sidoroviča
    Tīna Sidoroviča
    27. marts, 2024
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Kas jāzina, ja bērniņš nācis pasaulē ar ķeizargriezienu? Kā aprūpēt rētu, ko drīkst un ko nē? Skaidro dūla un vecmāte Līga Giniborga.

    Mūsdienās ķeizargrieziena operāciju visbiežāk veic spinālajā anestēzijā, tāpēc jārēķinās, ka pēc operācijas paiet pāris stundu, kamēr anestēzija iziet un kājas kļūst jutīgas. Vidēji pēc 4–6 stundām var celties no gultas, bet obligāts priekšnosacījums – tas jādara ar kādu pavadošo personu, ar vecmāti vai kādu no piederīgajiem.

    Arī tas, cik stipri un cik ilgi sāp rētas vieta, ir ļoti individuāli un atkarīgs no pašas sievietes, kā arī operācijas gaitas – vai viss noritējis gludi. Pirmajās dienās var lietot pretsāpju līdzekļus, ko noteicis ārsts. Neviens medikaments, ko dzemdību namā dod pēc operācijas, netraucē barošanai. Jo ātrāk sieviete atsāk kustēties, jo ātrāk arī notiek atlabšana.

    Jebkuras rētas sadzīšana ir atkarīga no tā, cik ātri ķermeņa audi ir spējīgi reģenerēties un dzīt.

    Parasti vismaz divas trīs dienas pēc operācijas sievietei jāpavada dzemdību nodaļā, kur par ķeizargrieziena rētas apkopi rūpējas mediķi. Dodoties mājās, ārsts izstāsta par tās turpmāku kopšanu, kā arī to, cik ilgā laikā un kādas fiziskās aktivitātes sieviete var atsākt.

    Ķeizara rēta arī galvā

    Bērna dzimšanas dienā un dažas nedēļas pēc tam svarīgākais māmiņai pēc operācijas ir atsākt staigāt un sadziedēt fizisko rētu, tomēr daudzi psihologi atzīst, ka rēta jāsadziedē arī emocionāli. Ne visas sievietes spēj samierināties, ka dzemdības beigušās ar operāciju, varbūt vieglāk ir tām, kuras ir gatavojušās ķeizaram jau iepriekš vai pašas izdarījušas šādu izvēli.

    Tomēr rētas neredzamā puse mēdz likt par sevi manīt arī daudzus gadus pēc operācijas. Katrā ziņā ar vainas izjūtu vai pašpārmetumiem nevajag samierināties, jāmeklē risinājums – atrodi iespēju izrunāt savu dzemdību pieredzi, arī ķeizargrieziena operācijas gaitu, vai nu ar pēcdzemdību dūlu, PEP mammu, psihologu, terapeitu, vai citu speciālistu, kam uzticies! Tiklīdz pa īstam iemīli savu ķeizara rētu, kas ir daļa no tava ķermeņa un kurai pateicoties bērniņš ir nācis pasaulē sveiks un vesels, iespējams atgūt emocionālo un psiholoģisko veselību.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē