Developer mode enabled
  • Gribu sākt skriet, bet esmu stāvoklī! Vai drīkstu?

    Grūtniece sporto
    Dace Rudzīte
    Dace Rudzīte
    27. marts, 2024
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: shutterstock
    Skriešana ir ekonomisks un ikvienam pieejams sporta veids, kas palīdz uzturēt labā formā gan ķermeni, gan garu. Bet, vai drīkst skriet grūtniecības laikā? Konsultē fizioterapeite Liene Rozentāle – Amoliņa.

    Skriešana miesai un dvēselei

    Daudzas sievietes, kas par savu fizisko aktivitāti izraudzījušās skriešanu, atzīst, ka to dara ne tikai sportošanas dēļ, bet arī tāpēc, ka skriešanu var pielīdzināt meditācijai. Tu vienkārši, neko nedomājot, skrien un iztīri galvu no stresa, bailēm un aizdomām, kas grūtniecības laikā piemeklē ne vienu vien topošo māmiņu. Fizioterapeite Liene Rozentāle-Amoliņa skaidro, ka no skriešanas grūtniecības laikā var būt arī citi ieguvumi – to uzskata par grūtniecības diabēta profilakses līdzekli, tā var atvieglot muguras sāpes (var gan arī saasināt, iepriekš paredzēt nevar). Tāpat skriešana var uzlabot miegu un darboties kā stresa noņēmējs. «Tomēr kā fizioterapeite neiesaku skriešanu kā pirmo fizisko aktivitāti – vispirms jāsāk ar ātru iešanu, kas palīdz fiziski attīstīt un sagatavot ķermeni skriešanai. Ātra iešana rada līdzīgu efektu, tikai izpaliek lidojuma fāze, kad abas kājas ir atrautas no zemes, arī pēdai nav tik liels trieciens, kā piezemējoties skrienot. Ja sieviete vēlas aerobo slodzi sirdsdarbības uzlabošanai, ātra iešana vismaz 30–40 minūtes ieteicama arī grūtniecības laikā, un to daudzas arī izmanto, tāpat kā metodi, kad iet, skrien, iet, skrien,» stāsta fizioterapeite. Tāpat, ja pirms grūtniecības nekad neesi skrējusi, tā tomēr nav fiziskā aktivitāte, ar ko būtu jāsāk nodarboties mazuļa gaidīšanas laikā.

    Savukārt, ja iepriekš esi bijusi skrējēja un labi pārzini savu ķermeni, vari skriet, arī gaidot bērniņu.

    Liene Rozentāle-Amoliņa: «Ja nekādu risku nav, pirmo grūtniecības trimestri var skriet droši. Otrajā trimestrī tas jādara jau mazliet mierīgāk, pielāgojoties izmaiņām ķermenī, bet pēc 28. grūtniecības nedēļas temps tiešām jāsamazina un ļoti jāieklausās savā ķermenī.

    Jāņem vērā katra sava sajūta. Ja šķiet, ka nav labi, uzreiz apstājies un ej!

    Skrien, iet princips attiecas uz visām. Tiklīdz kaut nedaudz kļūst grūti, pāriet soļos. Kad pulss samazinās, organisms atpūšas, atkal var lēnām skriet. Ja skrienot parādās kādas sūdzības, piemēram, pastiprināta svīšana, sirdsdarbības izmaiņas vai sāpes, skriešana jāpārtrauc!»

    Bērniņš vēderā jūtas labi

    Skrienot ar mazuli puncī, jāsamazina temps, jāliek īsāks solis. Tempu regulē ar pulsa frekvenci, ko var redzēt pulsometrā. Savulaik pētījumi apstiprināja, ka grūtnieces pulss skrienot drīkst būt tikai līdz 140 sitieniem minūtē. Tagad tā vairs neuzskata – nekas slikts nenotiks, arī skrienot ātrāk. Ar noteikumu, ka sievietei ir laba pašsajūta.

    Mīts ir arī tas, ka, mammai skrienot, bērniņš vēderā kratās un tas viņu negatīvi ietekmē.

    Mazulis atrodas augļūdens maisiņā, kas viņu pasargā no visām pusēm un absorbē triecienus. Vienīgais ieteikums – ieklausīties mazuļa kustībās, ņemot vērā to, kā viņš kustas ikdienā. Mazuļi, kas ikdienā ir aktīvi, skriešanas laikā var kļūt vēl aktīvāki, un tas ir normāli. Turpretī, ja mazulis lielākoties ir mierīgs, bet fizisko aktivitāšu laikā sāk kustēties īpaši aktīvi, tas var liecināt, ka viņam kaut kas nepatīk, piemēram, trūkst skābekļa. Tad noteikti jāmazina skriešanas temps. Liene Rozentāle-Amoliņa uzskata, ka fiziskās formas uzturēšana, organisma sagatavošana dzemdībām nedrīkst būt noteicošās: «Noteicošās ir tikai un vienīgi sievietes sajūtas. Kustībām jāsagādā labsajūta un enerģija, omai jāuzlabojas, nevis pēc skriešanas jājūtas nogurušai un nomocītai. Tāpēc tik svarīga ir apzinātība – tu skrien savas labsajūtas dēļ un, līdzko ir nepatīkami, sevi apstādini, jo tev nevienam nekas nav jāpierāda.»

    Kas jāņem vērā, skrienot ar bērniņu zem krūts:

    • Skrienot mazuļa gaidīšanas laikā, var likt grūtniecības jostu, taču nav obligāti. Ja šķiet, ka skriet ar jostu ir komfortablāk un tā labāk atbalsta punci, to var likt; ja ne – bez tās var iztikt.
    • Speciāli apavi nav nepieciešami – skrien ar tādiem, ar kādiem ir pierasts. Galvenais, lai apavi ir ērti.
    • Apģērbam jābūt tādam, lai skrienot nebūtu karsti un nebūtu auksti. Ja vēlas, var vilkt speciālās grūtnieču bikses.
    • Tā kā grūtniecības laikā krūtis aug, turklāt parasti tās traucē visvairāk, krūtīm nepieciešams atbalsts, tāpēc svarīgi iegādāties krūšturi ar labu atbalstu. Šāds krūšturis noderēs arī pēc grūtniecības, jo krūtis joprojām ir lielas, pilnas ar pienu.
    • Skrienot distanci, kas garāka par pieciem kilometriem, vienmēr jāņem līdzi ūdens.
    • Vienmēr jābūt līdzi telefonam – lai pasauktu palīdzību ja kaut kas gadās.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē